Чи безпечні вакцини?

Вакцини безпечні. Будь-яка ліцензована вакцина проходить ретельну перевірку в рамках декількох етапів випробувань і тільки після цього визнається придатною до використання. Набагато вище ймовірність серйозно постраждати від хвороб, які попереджаються вакцинацією, ніж від самої вакцини. Наприклад, при захворюванні на поліомієліт може розвинутися параліч, кір може викликати енцефаліт та сліпоту, а деякі захворювання можуть навіть призвести до смерті.

Чи потрібно робити щеплення від хвороб, яких немає в місці, де я живу, чи в моїй країні?

Незважаючи на те, що в багатьох країнах захворювання, попереджувальні за допомогою вакцин, стали рідкісні, їх збудники продовжують циркулювати в деяких регіонах світу. У сьогоднішньому взаємозалежному світі вони можуть перетинати географічні кордони та інфікувати всіх, у кого від них немає захисту.

Чи може дитина отримувати більше однієї вакцини за один раз?

Одночасне введення декількох вакцин не має негативного впливу на імунну систему дитини. Комбінована вакцинація від декількох хвороб (наприклад, дифтерії, коклюшу та правця) дозволяє робити менше щеплень внаслідок чого малюк отримує менший стрес.

Чи формують вакцини більш міцний імунітет, ніж природні інфекції?

Вакцини взаємодіють з імунною системою, в результаті чого формується імунна відповідь, аналогічна реакції організму на природну інфекцію, але без розвитку захворювання або ризику виникнення у щепленого потенційних ускладнень.

Чи знижують щеплення природний імунітет людини?

Вироблення антитіл у відповідь на введення будь-якої вакцини ніяк не впливає на здатність виробляти антитіла до інших інфекцій.

Які консерванти використовуються у вакцинах?

До складу деяких вакцин в якості консерванту додають тіомерсал – органічне з’єднання, що містить ртуть. Це безпечний та найбільш широко використовуваний консервант для вакцин, які поставляються в багатодозових флаконах. Немає ніяких доказів того, що та невелика кількість тіомерсалу, яка використовується у вакцинах, несе ризик для здоров’я.

Чи зберігається необхідність у вакцинації, якщо гігієна, санітарія та безпечне водопостачання забезпечені на досить високому рівні?

Незважаючи на те, що вдосконалення гігієни, санітарії та безпечного водопостачання допомагає захистити людей від ряду інфекційних захворювань, багато інфекцій можуть поширюватися незалежно від якості санітарно-гігієнічної обстановки. Якщо перестати робити щеплення, такі рідкісні тепер хвороби, як коклюш, поліомієліт та інші, незабаром знову стануть поширеними.

Хіба імунітет матері не передається «у спадок» малюкові, а грудне вигодовування не захищає його від інфекцій?

Перші захисні антитіла імунна система дитини отримує ще в утробі матері. Але, на жаль, вони діють недовго. Грудне вигодовування дозволяє подовжити цей період, але в той же час захисних факторів недостатньо для того, щоб уберегти дитину від важких інфекційних захворювань. Саме тому в усьому світі дітей починають вакцинувати ще в дитинстві.

Чи можна вакцинувати дитину з хронічними захворюваннями?

Такі діти належать до групи підвищеного ризику щодо розвитку інфекційних захворювань, котрі, як правило, протікають у них частіше та важче і супроводжуються ускладненнями. Таких дітей не тільки можна, а й потрібно вакцинувати. Більш того, їм рекомендовані додаткові щеплення від пневмонії, менінгіту, отиту тощо.

Деякі батьки бояться робити щеплення дітям, які мають відхилення у стані здоров’я. Однак, такі малюки мають слабкий природний захист, тому мають більшу потребу в штучному захисті, ніж абсолютно здорові діти.